[Home ] [Archive]    
:: Main Online Submission Archive Current Issue In Press ::
Main Menu
Home::
Journal Information::
Articles archive::
For Authors::
For Reviewers::
Indexing::
Registration::
Contact us::
Site Facilities::
Webmail::
::
Search in website

Advanced Search
..
Receive site information
Enter your Email in the following box to receive the site news and information.
..
OPEN ACCESS

AWT IMAGE

..
WAME
AWT IMAGE
..
Iranian Registry of Clinical Trials
AWT IMAGE
..
MeSH
AWT IMAGE
..
:: راهنمای نویسندگان ::
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4

  راهنمای نویسندگان                                        AWT IMAGE

  Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

­

"مجله تحقیقات علوم پزشکی زاهدان" وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان به‌منظور گسترش و نشر فعالیت‌های علمی و پژوهشی محققان داخل و خارج کشور به زبان فارسی در زمینه‌های مختلف پزشکی پذیرای مقالات تحقیقی اساتید و محققان رشته‌های مختلف علوم پزشکی می‌باشد. ارسال مقالات از طریق سایت مجله تحقیقات علوم پزشکی زاهدان (www. zjrms. ir) به‌صورت الکترونیکی ( online) می‌باشد. براساس استراتژی این مجله مقالاتی که از روش کار صحیح و مناسب برخوردارند و مختصری نوآوری دارند از شانس بالایی برای انتشار در این مجله برخوردار خواهند بود. رعایت نکات زیر موجب تسریع در بررسی، پذیرش و انتشار مقالات خواهد شد.
1-    مقاله به زبان فارسی روان و با رعایت کامل قواعد دستوری نوشته شود و در صورت امکان از ذکر اصطلاحات خارجی که معادل مناسبی در زبان فارسی دارند،‌ خودداری گردد، درصورت استفاده از کلمات لاتین با املای فارسی یا مخفف‌های استاندارد به‌صورت لاتین در متن معادل انگلیسی آن‌ها در پرانتز مقابل آن نوشته شود و نیازی به زیرنویس نیست.
2-    نویسندگان در پایان فرم ارسال مقاله با تایید این فرم تعهد می‌نمایند که که مطالب ارائه شده، در نشریه دیگری چاپ نشده و هم‌زمان برای سایر نشریات ارسال نشده است. نامه حق مولف نیز باید توسط نویسنده مسئول امضا و به دفتر مجله ایمیل گردد. البته این فرم را باید از قسمت فرم‌های ضروری سایت دریافت نمایید.
3-    علاوه بر مقالات پژوهشی، مقاله مروری روزآمد  (Review Article)از افراد صاحب نظر، گزارش مورد (Case Report) یا گزارش موارد (Case series) ، گزارش اپیدمیولوژیک، گزارش کوتاه، نامه به سردبیر و بازآموزی (CME) نیز پذیرفته می‌شود.
4-    تصاویر پزشکی (Images in Medicine) یک شکل جدید مقاله در مجله است به علت اهمیت آموزشی آن عکس ها یک قسمت مهم از آنچه ما انجام می دهیم و یاد می گیریم در پزشکی هستند. عکس‌های کلاسیک از موقعیت های شایع پزشکی هستند. عکس های با کیفیت و اصل برای چاپ پذیرفته می شود. کل متن باید به صورت یک متن دو ستون با 150 کلمه و یک عنوان با حداکثر 8 کلمه برای متن انتخاب کنید. اسم سه نویسنده نیز ذکر گردد.
5-    مقاله ارسالی با حاشیه‌ی مناسب در هر طرف و با قلم فارسی نازنین 14 و انگلیسی Times New Roman 14، حتما توسط نرم‌افزار (Microsoft Office 2003) تایپ و از طریق سیستم Online برای مجله ارسال گردد.
6-    مقالات پژوهشی بایستی شامل قسمت‌های چکیده و کلیدواژه فارسی و انگلیسی، ‌مقدمه، ‌مواد و روش‌کار، یافته‌ها، نتیجه‌گیری، سپاسگزاری، فهرست منابع،‌ چکیده و کلید واژه‌ها به زبان انگلیسی باشد. هر یک از این قسمت‌ها در صفحات جداگانه تایپ شود و تمام صفحات مقاله شماره‌گذاری شده باشد. چکیده بایستی ساختاریافته تهیه شود و شامل قسمت‌های زمینه و هدف، روش کار، یافته‌ها، نتیجه گیری و کلید واژه (3 تا 10 واژه) باشد. کلیدواژه‌های انگلیسی باید در MeSH موجود باشد و متن چکیده انگلیسی به صورت روان و حرفه‌ای نگاشته شود.
7-    در صورتی که مقاله بخشی از طرح تحقیقاتی یا پایان‌نامه بوده ذکر شماره ثبت طرح یا پایان نامه در بخش سپاسگزاری الزامی می‌باشد      هم-چنین درصورت دریافت حمایت مالی از ارگان یاسازمان خاص ذکر منبع ضروری است در غیر این‌صورت باید ذکر گردد که با هزینه‌ی شخصی نویسندگان انجام شده است.
8-    در مقالاتی که کارآزمایی بالینی "Clinical Trial" می‌باشند، درج کد ثبت کارآزمایی بالینی الزامی می‌باشد.
9-    مقالاتی که به واسطه‌ی موضوع و روش‌کارشان نیازمند تایید اخلاقی هستند حتما باید کد تاییدیه کمیته اخلاق دانشگاه متبوع را در مقاله درج نمایند.
10-    صفحه اول شامل عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی کامل نویسنده یا نویسندگان است. زیر نام نویسنده مسئول خط کشیده شود. نشانی دقیق محل کار، شماره تلفن و e-mail وی نیز ارائه گردد، هم‌چنین ترتیب اسامی نویسندگان مشخص باشد. در سایت مجله دو فایل بارگزاری می‌شود که یکی با نام و دیگری بدون نام است. با توجه به این‌که فایل بی‌نام در اختیار داوران قرار می‌گیرد لطفا کلیه‌ی مشخصات نویسندگان  از این فایل حذف گردد.
11-    مقاله باید علاوه بر عنوان اصلی یک عنوان کوتاه شده (Running title) حداکثردر40 کاراکتر داشته باشد.
12-    در مقالات پژوهشی خلاصه مقاله، مقدمه و کل متن مقاله (بدون احتساب خلاصه، نمودار، تصاویر، جداول و منابع) در حداکثر 250، 450 و 3500 کلمه ارائه گردد.
13-    جداول، ‌نمودارها و تصاویر هر کدام در یک صفحه جداگانه با ذکر شماره، ‌عنوان و زیر نویس‌ها، ضمیمه مقاله باشد. در متن به شماره جداول، ‌نمودارها و تصاویر اشاره و محل قرار گرفتن آن‌ها مشخص گردد. حداکثر تعداد جداول یا نمودارها 6 و تصاویر4 عدد تنظیم گردد به نحوی که مجموع تعداد آن‌ها از 8 عدد تجاوز ننماید. از ارائه تصاویر، جداول و نمودارها به صورت عکس پرهیز نمایید و ترجیحا نسخه اصلی آن‌ها جداگانه ارسال شود.
14-    منابع در متن مقاله به‌صورت superscript و بدون پرانتز شماره‌گذاری شوند و به ترتیب استفاده از آن‌ها در متن در پایان فهرست شوند. مقالات اصیل با حداکثر 35 منبع ارائه گردد. در نوشتن منابع از سبک مورد تائید کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده در نمایه پزشکی (Index Medicus) استفاده شود و کلیه منابع به انگلیسی درج گردند. نام مجلات خارجی باید صرفا بر اساس سبک نمایه پزشکی مختصر شوند. نمونه‌هایی از روش ذکر منابع در قسمت ذیل ارائه شده است. 
الف) اگر منبع فصلی از یک کتاب باشد:‌
نام خانوادگی و مخفف نام نویسنده یا نویسندگان فصل. شماره یا نام فصل. مشخصات نویسنده یا نویسندگان اصلی کتاب. عنوان کتاب. شماره چاپ. نوبت چاپ. محل انتشار: ناشر؛ سال انتشار: صفحات.
Philips SJ, Whisnant JP. Hypertension and stroke. In: Large JH, Brenner BM, editors. Hypertension: Pathophysiology, diagnosis, and management. 2nd ed. New York: Raven Press; 1995: 465-78.
در صورتی که منبع فصلی از یک کتاب فارسی باشد  عنوان کتاب داخل کروشه و بعد از آن عبارت Persian قید گردد.
ب) اگر منبع مورد استفاده مجله باشد:
نام خانوادگی و مخفف نام نویسندگان. عنوان مقاله. ‌نام مجله(مخفف) سال انتشار؛ شماره‌(دوره): صفحات.
Vega KJ, Pina I, Krevsky B. Heart transplantation is associated with an increased risk for pancreatobiliary disease. Ann Intern Med 1996; 124(4): 980-3.
در صورتی که منبع استفاده شده مجله فارسی باشد عنوان مقاله داخل کروشه و بعد از آن عبارت Persian قید گردد.
Haghparast A, Ekhlaspour L, Navadeh KS, et al. [Role of gonadectomyt in development of hyperalgesia induced by pavtial sciatic never ligation in male mice]. Zahedan Journal of Research in Medical Sciences (ZJRMS) 2006; 8(1): 37-45.
ج) اگر منبع تحویل از اینترنت، Web Site و CD-Rom است:
Laporte RE, Marler E, Akazaw S and Sauer F. The death of biomedical journal. BMJ [serial online].1995; 310: 138-90. Available from: http://www.bmi.com.archive/6991ed2.htm. Accessed September 26, 1996.
Hoffman DL. St John’s Wort. 1995; [4 screans]. Available at: URL:http://healthly net/library/books/hoffman/materiamedica/stjohna.htm. Accessed July 16, 1998.
Geroshen ES. Antisocial behavior. Arch Gen Psychiatry [serial on CD-ROM]. 1995; 52: 900-901.

توجه: در صورتی که تعداد نویسندگان از سه نفر بیشتر باشد پس از نام نفر سوم از عبارت et al. استفاده شود (مگر در مواردی که تعداد کل نویسندگان 4 نفر باشد). به هنگام نوشتن منبع به نشانه ها (نقطه، ویرگول و...) و نیز به وجود یا عدم وجود فاصله دقت شود.
15-    در گزارش کوتاه، چکیده فارسی و انگلیسی حداکثر در 100 لغت تنظیم می شود، متن اصلی مقاله بخش‌های مختلف یک مقاله اصیل شامل مقدمه، روش‌کار، یافته‌ها، بحث، نتیجه‌گیری و سپاسگزاری را دارا است و حداکثر در 1500 لغت خلاصه می‌شود. منابع گزارش کوتاه از 15 منبع بیشتر نبوده حداکثر از 2 جدول یا تصویر یا نمودار به‌طوری که مجموع تعداد جداول، تصاویر و نمودارها از 2عدد تجاوز نکنند استفاده می‌شود. علاوه بر این رعایت مطالب ذکر شده در بندهای 4، 7، 8 و 9 نیز الزامی است.
16-    در گزارش مورد، چکیده فارسی و انگلیسی در حداکثر 80 کلمه تنظیم گردد و شامل خلاصه‌ای از معرفی بیمار، علت گزارش و نتیجه‌گیری باشد مقدمه آن در حداکثر 250 کلمه و متن خالص در 750 کلمه ارائه شود. تعداد منابع از 8 منبع، جداول، تصاویر یا نمودار هریک از 2 و مجموع آن‌ها از 3 عدد افزون نشود.
17-    نامه به سردبیر چکیده، جدول و نمودار ندارد. متن آن حداکثر شامل 550 لغت است و حداکثر 3 منبع دارد.  یک عنوان با حداکثر 8 کلمه برای متن انتخاب کنید. اسم سه نویسنده نیز ذکر گردد.
18-    نام داروها براساس نام ژنریک آن‌ها ذکر گردند. چنان‌چه در صورت نیاز پژوهش از مارک تجاری خاصی استفاده شده است نام آن به‌طور واضح نوشته شود.
19-    لطفا در نوشتن صحیح اعداد به صورت فارسی دقت لازم را مبذول فرمایید. علامت درصد فقط در مقابل عدد نوشته می‌شود (مثلاً %23)
20-    مقالاتی که فاقد چهارچوب استاندارد مقالات علمی بوده یا حاوی اشکالات املائی و انشائی عدیده باشند، قبل از ارسال به گروه داوران علمی جهت اصلاح به نویسنده عودت داده خواهند شد.
21-    مقاله‌های رسیده پس از بررسی و تایید شورای سردبیری برای داوری فرستاده می‌شود و پس از اخذ اظهارنظر حداقل دو داور در جلسه هیئت تحریریه مطرح خواهد گردید،‌ در صورت صلاحدید هیئت تحریریه مقاله جهت اصلاح به نویسنده مسئول عودت داده می‌شود. در این مرحله پذیرش مقاله مشروط به اعمال اصلاحات درخواستی داوران توسط نویسنده است. 
22-    مقاله نهایی به نویسنده مسئول جهت تائید نهایی و اعمال اصلاحات ارسال خواهد گردید. اصلاحات باید با رنگ قرمز مشخص شده و مقاله سریعا به دفتر مجله عودت داده شود.
23-    مسئولیت صحت علمی مطالب هر مقاله، ‌به عهده نویسنده (نویسندگان) است.
24-    مجله حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد. هیئت تحریریه در انجام اصلاحات (با تائید مولف)‌ آزاد است.
25-    با توجه به این‌که مجله تحقیقات علوم پزشکی زاهدان کاملا "Web Based" می‌باشد و فقط "Online Issue" دارد پس از انتشار مقالات هیچ نشریه‌ای برای نویسندگان ارسال نخواهد شد و ایشان می‌توانند مقالات خود را از طریق سایت مجله دریافت نمایند.
26-    چاپ و انتشار مطالب مجله پس از کسب اجازه کتبی از سردبیر با ذکر ماخذ مجاز می‌باشد.
27-    ترتیب درج مقالات به هیچ‌وجه مبین ارزش علمی آن‌ها نمی‌باشد.

"مجله تحقیقات علوم پزشکی زاهدان"

زاهدان :‌ بلوار خلیج فارس، مجتمع پردیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان، ‌معاونت تحقیقات و فنآوری، دفتر مجله تحقیقات علوم پزشکی زاهدان، صند وق پستی 509 – 98165        تلفن و نمابر: 3416702 – 0541

email: zahjrms@gmail.com; zahjrms@zaums.ac.ir            URL: www.zjrms.ir

View: 24525 Time(s)   |   Print: 1082 Time(s)   |   Email: 280 Time(s)   |   0 Comment(s)
::
Click here to see all texts in راهنمای نگارش مقاله topic.
Zahedan Journal of Research in Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 3903