[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلی ثبت نام جدید و ارسال مقاله کلیه شماره های مجله آخرین شماره مقالات زیر چاپ ::
:: دوره 11، شماره 3 - ( پاییز 1388 ) ::
جلد 11 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه کارایی نمره ارزیابی فیزیولوژیک حاد و سلامت مزمن(APACHE II)، آپاچی II تعدیل شده و شدت آسیب بر اثر تروما (TRISS) در پیش‌بینی مرگ و میر بیماران ضربه مغزی بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان خاتم الانبیاء زاهدان
دکتر شهرام امینی، دکتر محمد صفری ملک آبادی، دکتر مسعود رودباری
چکیده:   (12143 مشاهده)

  زمینه و هدف : ضربه مغزی ضایعه ای شایع و بالقوه کشنده است. مدل های مختلفی نظیر ارزیابی فیزیولوژیک حاد و سلامت مزمن (APACHE II) ، نمره آپاچی II ساده شده (SAPSII) ، مدل احتمال مرگ و میر II (MPM) و نمره شدت آسیب بر اثر تروما ( TRISS ) برای پیش بینی مرگ و میر بیماران با ضربه سر پیشنهاد شده است. در این مطالعه کارایی نمره آپاچی II ، آپاچی II تعدیل شده و TRISS برای پیش بینی مرگ و میر بیماران دچار ضربه مغزی و بررسی کیفیت خدمات ارایه شده به آنها مقایسه شده است.

  مواد و روش‌ها: در این مطالعه مقطعی از اول تیر ماه 1385 تا اول تیر ماه 1386 نمرات آپاچی II ، آپاچی II تعدیل شده و TRISS و نیز میزان مرگ و میر مشاهده شده و پیش بینی شده بر اساس این مدل ها برای بیماران دچار ضربه مغزی بستری شده در بخش ICU بیمارستان خاتم‌الانبیاء ، محاسبه گردید و سپس با محاسبه سطح زیر منحنی ROC میزان کارایی و تمایز این مدل‌ها برای پیش بینی مرگ و میر بررسی و با استفاده از آماره Z با هم مقایسه شد. P value کمتر از 05/0 معنی دار در نظر گرفته شد.

  یافته ها: از 56 بیمار واجد شرایط ورود به مطالعه 49 نفر مرد و 7 نفر زن بودند. میانگین سن بیماران 4/ 24 سال و متوسط مدت بستری بیماران در ICU 40/6 ± 07/10 روز بود. از این تعداد 11 نفر (6/19%) فوت کردند. میانگین نمرات آپاچی II و TRISS به ترتیب 13/5 ± 78/44 و 79/ 8 ± 75/18 به دست آمد. مقایسه سطح زیر منحنی ROC مدل‌های آپاچی II و آپاچی II تعدیل شده (8/0= P )، مدل‌های آپاچی II و TRISS (2/0= P )و مدل‌های آپاچی II تعدیل شده و TRISS (25/0= P ) اختلاف معنی‌داری را نشان نداد.

  نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که مدلهای APACHE II ، APACHE II تعدیل شده و TRISS توانایی پیش بینی مرگ و میر در بیماران با ضربه مغزی بستری شده در ICU رادارند اما از نظر آماری برتری نسبت به هم ندارند.. (مجله طبیب شرق،‌ دوره 11، شماره 3، پائیز 1388، ص 25 تا 31)

 

واژه‌های کلیدی: مرگ و میر، واحد مراقبت‌های ویژه، آپاچی II، آپاچی II تعدیل شده، TRISS، ضربه مغزی
متن کامل [PDF 275 kb]   (4075 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیهوشی
* نشانی نویسنده مسئول: * استادیار گروه بیهوشی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان، دانشکده پزشکی
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amini S, Safari Malekabadi M, Roudbari M. Comparison of APACHE II, Adjusted APACHE II and TRISS Scores in Predicting Mortality Rate in Head Trauma Patients Admitted to ICU at Khatam-al-Anbia Hospital of Zahedan. ZJRMS. 2009; 11 (3)
URL: http://zjrms.ir/article-1-491-fa.html

امینی دکتر شهرام، صفری ملک آبادی دکتر محمد، رودباری دکتر مسعود. مقایسه کارایی نمره ارزیابی فیزیولوژیک حاد و سلامت مزمن(APACHE II)، آپاچی II تعدیل شده و شدت آسیب بر اثر تروما (TRISS) در پیش‌بینی مرگ و میر بیماران ضربه مغزی بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان خاتم الانبیاء زاهدان. Zahedan Journal of Research in Medical Sciences. 1388; 11 (3)

URL: http://zjrms.ir/article-1-491-fa.htmlدوره 11، شماره 3 - ( پاییز 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Zahedan Journal of Research in Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3921